۱۰ هکتار از پارک ملی بموی شیراز در آتش سوخت

مطبوعات فارس/ محمدهادی قانع دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ساعت ۱۴ و ۳ دقیقه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ گزارش آتش سوزی در ارتفاعات پارک ملی بمو از طریق تماس شهروندان به سامانه ۱۲۵ اعلام شد و به علت گستردگی آتش تیم هایی از ایستگاه های ۱۵،۱۲ و ۳ خود را به محل حادثه رساندند.

وی ادامه داد: آتش حدود ۱۰ هکتار از مراتع این منطقه را در بر گرفته بود و به دلیل شعله ور شدن آتش در مجاورت خار و خاشاک و درختان خشکیده به سرعت در حال گسترش و سرایت به اطراف بود که آتش نشانان به دلیل ارتفاع کوه و عدم دسترسی به شعله ها از طریق خودروهای عملیاتی، با تجهیزات مخصوص به صورت پیاده خود را به محل آتش سوزی رساندند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شیراز گفت: وزش باد و استعداد محیطی محل مزید بر علت شده و هر لحظه شعله های حریق را گسترده تر و کنترل آن را برای تیم عملیاتی دشوار تر می کرد که سرانجام آتش نشانان با کمک و همکاری نیروهای ارتش مستقر در محل، بعد از سه ساعت ، شعله های آتش را مهار و کاملا خاموش کردند و سرانجام بعد از لکه گیری و ایمن سازی کامل محل حادثه به عملیات خود پایان دادند.

قانع با بیان اینکه با افزایش دما گیاهان خودرو و فصلی پوشیده شده در ارتفاعات و تپه ها، خشک و تبدیل به پوشال‌هایی می شوند که مستعد آتش‌سوزی هستند و با کوچک‌ترین شعله و جرقه‌ای دچار حریق می‌شوند،افزود: افراد و یا ارگان‌هایی که زمین‌هایی را در اختیار دارند لازم است که ایمنی این محل ها را تامین کنند و به نصب چند نرده و فنس اکتفا نکنند و نظارت لازم را بر این محل‌ها داشته باشند.

وی گفت:همچنین شهروندان اگر ساختمان یا ویلایی در طبیعت دارند، باید پیش از آتش‌سوزی نسبت به چیدن علفهای زائد اطراف بنای خود اقدام کنند و همچنین خودروهای خود را بر روی بوته زارها و علفزارهای خشک پارک نکنند.

پارک ملی بمو که نامش را از کوه بمو گرفته، با وسعت ۴۸ هزار هکتار در جاده شیراز - مرودشت و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. این پارک حفاظت شده، ۳۲ گونه پستاندار، ۹۱ گونه پرنده، ۱۹ گونه خزنده و سه گونه دوزیست را در خود جای داده است.

پارک ملی بمو، همچنین زیستگاه گونه‌های شاخص جانوری از جمله پلنگ، گرگ، گراز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، روباه معمولی، تشی، سمور سنگی، قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی و آهو است.

این پارک که حدود ۴۰ سال است تحت حفاظت محیط زیست این استان است در چند سال گذشته شاهد آتش‌ سوزی‌های متعدد بوده است.

 

برچسب ها :
 
از   0   رای
0

عکس های خبر

نظرات