جزئیات دیدار امیرعبداللهیان و وزیر خارجه پاکستان در تاشکند

وزیر امور خارجه کشورمان، بعد از ظهر امروز در شهر تاشکند، پایتخت ازبکستان با «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان ملاقات کرد. 

پایگاه خبری مطبوعات فارس: در این دیدار موضوعات مورد علاقه مشترک در عرصه‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفت‌وگو و رایزنی قرار گرفت.

حسین امیر عبداللهیان در این دیدار ضمن ابراز تاسف و همدردی مجدد به خاطر وقوع سیل اخیر در پاکستان تاکید نمود جمهوری اسلامی ایران همواره در شرایط دشوار خود را متعهد به حمایت و کمک به ملت برادر پاکستان می داند.

وی با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در تکمیل و اجرای توافقات دو کشور از جمله در زمینه های برق و گاز، ابراز امیدواری کرد مذاکرات توافق نامه تجارت آزاد میان دو کشور هر چه زودتر به امضا برسد و مبادلات تجاری افزایش یابد.

در این رابطه نقش بازارچه های مرزی در ارتقاء سطح تجارت، امنیت پایدار و همچنین بهبود معیشت ساکنان مناطق مرزی دو کشور مفید ارزیابی گردید.

وزیر امور خارجه کشورمان سازمان اکو را بستر مناسبی برای گسترش همکاری های منطقه ای توصیف کرد و خواستار تقویت این همکاری ها به ویژه در حوزه ترانزیت از جمله قطار باری اکو و مسیر جاده‌ای تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوطه شد.

در این دیدار وزیر امور خارجه پاکستان ضمن اشاره به پیوندهای عمیق دو ملت ایران و پاکستان و با تاکید بر اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی کشورش، همکاری های دو کشور را در جهت منافع دو ملت و منطقه جنوب آسیا خواند.

وی پیوندهای دو کشور در کنار توانمندی های جمهوری اسلامی ایران را مایه مباهات دانست و از روند رو به گسترش روابط دو کشور ابراز خرسندی کرد.

دو وزیر ضمن بررسی تحولات افغانستان، ضرورت تشکیل دولت فراگیر را به عنوان اساسی برای شناسایی حکومت در افغانستان ارزیابی کردند و اهمیت حفظ اجماع موجود در این رابطه در میان کشورهای همسایه افغانستان و سایر بازیگران را یادآور شدند.

برچسب ها :
 
از   0   رای
0

عکس های خبر

نظرات