به مناسبت هفته شیراز صورت پذیرفت:

آیین کلنگ زنی و افتتاح پروژه های شهرداری منطقه 6

الهه بهرامی- به مناسبت هفته شیراز، کلنگ زنی باغ کتاب، افتتاح پارک 4 هکتاری کوکب شیرازی، افتتاح پارک فرهنگ و افتتاح پارک سه کنج، با حضور شهردار شیراز، شهردار منطقه 6، مسئولان ارشد شهرداری و شهروندان شیرازی انجام گرفت.

مطبوعات فارس/ شهردار شیراز در آیین افتتاح پروژه‌های شهری به مناسبت هفته شیراز، با بیان اینکه تقدم پیاده بر سواره و انسان بر خودرو را رویکرد مدیران شهرهای بزرگ دنیا است، گفت:  پیاده راه سلامت فاخر بنام استاد شجریان به طول حدود چهار کیلومتر دارای فضای دوچرخه سواری و پیاده روی استاندارد در حال ساخت است که یکی از افتخارات مدیریت شهری فعلی شیراز خواهد بود که تقدیم شهروندان می‌شود.

 


شهردار شیراز عنوان کرد: فضاهای رهاشده در سطح شهر وجود دارد که گاه دیده نمی شود درصورتی که این محیط‌ها را می‌توان با طراحی مناسب به فضاهای زنده و پویای شهری برای استفاده شهروندان تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه انسان ها برای مدیریت فعلی شهر شیراز اهمیت دارند، افزود: مجموعه‌های متراکم شهری و ساختمانی در شیراز وجود دارد که خانواده‌ها در این فضاهای متراکم با انواع مشکلات مواجه هستند که مدیریت شهری موظف است فضاهایی را برای آسایش، تفریح و ورزش شهروندان ایجاد کند.

اسکندرپور اضافه کرد: در هر ۱۱ منطقه شهری شیراز پارک های ورزش و سلامت تعریف شده که شهروندان با سنین مختلف بتوانند از آن استفاده کنند.وی تقدم پیاده بر سواره و انسان بر خودرو را رویکرد مدیران شهرهای بزرگ دنیا دانست و گفت:  پیاده راه سلامت فاخر بنام استاد شجریان به طول حدود چهار کیلومتر دارای فضای دوچرخه سواری و پیاده روی استاندارد در حال ساخت است که یکی از افتخارات مدیریت شهری فعلی شیراز خواهد بود که تقدیم شهروندان می‌شود.

شهردارشیراز با بیان اینکه مردم شیراز لیاقت اجرای پروژه‌های فاخر را دارند،گفت: در اغلب پروژه‌های دوره فعلی شیراز مانند پارک سه کنج که در این آیین افتتاح شد از طراحان حرفه ای و تحصیل کرده و مصالح باکیفیت استفاده شده است هرچند که بعضی پروژه‌ها نیز مانند پارک کوکب شیرازی که افتتاح شد با بدسلیقگی اجرا شده است و باید این رویه اصلاح شود.

وی اظهار داشت: امروز پارک چهار هکتاری کوکب شیرازی در محدوده شهرداری منطقه ۶ پشت بیمارستان بعثت با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال هزینه اجرا افتتاح شد.

اسکندرپور ابرازداشت: کلنگ زنی باغ کتاب شامل کتابخانه و کافه گالری در خیابان خلبانان شیراز با1300  متر زیربنا و ۴۵۰۰ متر مساحت و الگو از باغ های ایرانی کلنگ زنی شد که پیش بینی می‌شود تا یک سال آینده کار ساخت آن تمام شود.

وی گفت: پارک سه کنج نیز با مساحت ۴ هزار مترمربع با هزینه اجرا ۲۰ میلیارد ریال در بلوار شهید کسایی شیراز به بهره برداری رسید.

به گفته مقام ارشد شهرداری شیراز، بیش از ۴ هزار میلیارد ریال، هزینه زمین دو بوستان کوکب شیرازی و سه کنج شده است.
        

بوستان کتاب:باغ خانواده واقع در خیابان فرهنگ شهر شیراز به صورت باغی منزوی با جداره ای صلب و کم رفت و آمد بود.

این مجموعه به منظورارتباط فضای پیاده راه و باغ مورد باز طراحی قرار گرفت.

در راستای افزایش تعاملات اجتماعی و گشایش فضایی و نفوذپذیری بصری فضا، جداره باغ حذف و با ترکیبی ازفضاهای پویا و ایستا جایگزین شد.

ورودی مجموعه به صورت ترکیبی از رمپ و نشیمنگاه های خطی و تک درخت شاخص در مرکزیت باغ جایگزین سر در و ورودی قبلی مجموعه شد.

فضاهای نشستن و مکث به وسیله کفسازی متفاوت و تو رفتگی های فضا بین درختان طراحی شد.

تمام عناصر طراحی شده در این مجموعه به صورت یک کل به هم پیوسته عمل می کند.

در ابتدا و انتهای این باغ دو فضای مرکزی در نظر گرفته شده است.

یکی برای بازی کودکان و دیگری برای فضای کافه.

نقطه ارتباطی این دو فضا فضای تعاملاتی ورودی است.

این بوستان با اعتباریبالغ بر 200 میایارد ریال و با هدف ایجاد یک مجموعه چند منظوره فرهنگی با محوریت کتاب در تعامل با حیاط هایی آرام و سبز با رویکرد تعالی بخشی و ایجاد روحیه شاداب در شهروندان در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه، کیفیت بخشی به فضاهای عمومی شهر و افزایش فضاهای تعاملاتی ساخته شده است.

بوستان سه کنج:


فضای پارک به صورت ترکیبی از نشیمنگاه های متفاوت با تنوع فضایی گوناگون طراحی شده است.

هدف از این گونه طراحی، به هم پیوستگی فضایی میان تمام عناصر میباشد.

به گونه ای که جز به جز فضا نمایان گر یک کلیت واحد است.

مسیرهای اصلی و فرعی این بوستان با محور آب، نشیمنگاه های تعاملی و فضای مکث متنوع تعریف شده است.همچنین، فضای بازی خاص کودکان با الهام ازبام های مساجد و خانه های قدیمی که زمانی فضایی برای بازی های کودکانه و زندگی از آن استفاده می شد در نظر گرفته شده است.

پیوستگی مسیر آب در باغ ایرانی در ایپیوستگی مسیر آب در باغ ایرانی در این بوستان به تصویر کشیده شده است و تک درخت انتهایی که نماد جاودانگی است در این بوستان به عنوان مرکزیت فضایی در نظر گرفته شده است که تمامی مسیرهایاصلی و فرعی به آن ختم می شود.

این پارک با هزینه اجرایی 20 میلیارد ریال و با هدف احداث مکان های عمومی با رویکرد تعالی بخشی و ایجاد روحیه شاداب در شهروندان توسعه و افزایش سرانه فضاهای ورزشی و تفریحی در راستای ایجاد شور و نشاط اجتماعی و فضایی امن جهت پر کردن اوقات فراغت شهروندان به بهره برداری رسیده است.بوستان 4 هکتاری کوکب شیراز نیز با هزینه اجرایی 25 میلیارد ریال و با هدف بازآفرینی فضای شهری در راستای افزایش تعاملات اجتماعی ترویج فرهنگ ورزش، سلامتی و تقویت زندگی پیاده در شهر، ساخته شده است.همچنین، پارک فرهنگ با هزینه اجرایی 8 میلیار ریال و با هدف کیفیت بخشی به فضاهای عمومی شهر و انتقال حس خوب به شهروندان زیباسازی محیط شهری و افزایش سرانه فضای شهری افتتاح شد.

برچسب ها :
 

عکس های خبر