هر کیلومرغ 35 هزار و 500 تومان

قیمت مرغ در بازار با افزایش جهشی به کیلویی 35 هزار و 500 تومان رسیده، ویترین مغازه‌ها پر است ‌اما خریداری ندارد، مردم می‌گویند نمی‌دانیم این افزایش قیمت‌ها کی متوقف می‌شود و به گزارش آخرین خبر با عنایت به صحبت با برخی مرغداران و مرغ فروشان گفته می‌شود که با توجه به کمبود خوراک دام و افزایش قیمت آن این افزایش قیمت می‌تواند ادامه داشته باشد.

مطبوعات فارس/ قیمت مرغ در بازار به شدت افزایش یافته و طی چند روز گذشته بیش از 7 هزار تومان در هر کیلو رشد داشته است. گزارش میدانی از تهران حاکی از آن است که قیمت هر کیلو مرغ به قیمت 35 هزار و 500 تومان به فروش می‌رود. قیمت سایر مشتقات مرغ هم به این شرح است:

 

مشاهدات از فروشگاه‌های منطقه 19 تهران حاکی است مرغ‌ها در ویترین مغازه‌ها جا خوش کرده‌اند، اما خریداری برای آنها نیست.

یک زن میانسال در یکی از فروشگاه‌های بزرگ درباره قیمت مرغ گفت:‌ واقعا این قیمت برای مرغ بسیار گران است. تفاوت آن با گوشت کمتر شده و اگر مردم توان خرید داشته باشند، گوشت خریداری کنند، به صرفه‌تر از مرغ است.


مدیر یک فروشگاه در تهران هم گفت: قیمت مرغ روز گذشته 33 هزار تومان بود و امروز به بیش از 35 هزار تومان رسید. طی چند روز گذشته قیمت‌ها آرام ارام افزایش یافته است، به طوری که از کیلویی 28 هزار تومان امروز به 35 هزار و 500 تومان رسیده است.


وی گفت: تولیدکنندگان مرغ از قیمت‌های بسیار گران خوراک دام گلایه دارند و می‌گویند جو را کیلویی 7 هزار تومان خریداری می‌‌کنند و به همین دلیل قیمت تمام شده آنها بالاست و برایشان نمی‌صرفد مرغ را با قیمت پایین بفروشند.


پیش از این ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ را 20 هزار و 400 تومان تصویب کرد. معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود که کارگروه تنظیم بازار استان تهران قیمت هر کیلوگرم مرغ را 20 هزار و 400 تومان تصویب کرده و عرضه نهاده‌های دامی به تولیدکنندگان و دامداران نیز در قبال تحویل محصولات در شبکه‌های تعریف‌شده و با نظارت بازرسان وزارت صمت انجام می‌شود، اما اکنون تولیدکنندگان مرغ می‌گویند نهاده دولتی دریافت نمی‌کنند، بنابراین نرخ مصوب دولتی هم معنی ندارد. دولت اگر آماده است ضرر و زیان تولیدکنندگان را بپردازد، ما هم حاضریم به نرخ مصوب بفروشیم.


سعید مشایخی، مرغدار اصفهانی درباره قیمت دان مرغ گفت: هر مرغ در طول دوره رشد 3 و نیم کیلوگرم دان مصرف می‌کند که در یک مرغداری 20 هزار تایی حجم بسیار زیادی است، اما دولت حدود 30 درصد نهاده مورد نیاز را به نرخ دولتی به مرغداران می‌دهد و بقیه را به پنج برابر قیمت از بازار آزاد تهیه می‌کنیم.


مرتضی رضایی، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و سرپرست شرکت پشتیبانی امور دام کشور نیز امروز تأیید کرد که تنها 35 درصد کنجاله مورد نیاز مرغداران به نرخ دولتی داده می‌شود. قیمت کنجاله در بازار آزاد به بیش از 15 هزار تومان رسیده و قیمت تمام شده تولید را افزایش داده است.


افزایش قیمت مرغ و سایر محصولات پروتئینی در بازار در حالی است که تولید مازاد هم وجود دارد. سالانه 2 میلیون و 500 هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید می‌شود که نیاز کشور تنها 2 میلیون تن است. سوءمدیریت در حلقه‌های واسط، زنجیره مانند تأمین خوراک دام و طیور عامل گرانی این محصولات شده است. مشکل الان تولید نیست. دولت باید مشکلات و زنجیره‌های پیش از تولید را برطرف کند.

برچسب ها :
 
از   0   رای
0

عکس های خبر

نظرات